Egyszerűbb játékok

Speed

Ugye mindenkinek megvan a legismertebb passziánsz? Amit lehet asztali gépen is játszani, vagy a legtöbb laptopon, telefonon. Ennek a gyorsaságra és figyelemre építő egyszerű, de izgalmas, elsősorban kétszemélyes játéknak ugyanis ez az alapja.
Egy vagy két pakli francia kártyát alaposan keverjünk meg, majd osszuk kétfelé. Ezt lehet szemre (azaz nagyjából elfelezzük), vagy le is számolhatjuk egyesével, egyet ide, egyet oda alapon.
A képen látható módon rendezzük a lapokat: mindkét játékos tegye a pakliját lefelé fordítva maga elé, majd csapjon fel belőle négyet a pakli mellé, felfordítva. Ez a kezdő állás.
A játék célja, hogy nekünk fogyjon el hamarabb a paklink. Elsőként az alapjátékot ismertetem, majd utána az egyes változatait.

A speed érdekessége, hogy a játékosok egyszerre, közösen raknak, rakhatnak. Először mindketten, egyszerre, kiraknak egy-egy lapot felfordítva a paklijuk tetejéről az asztalra, méghozzá úgy, hogy azt mindketten elérjék. Ebből a két lapból lesz a dobópakli.
Majd ezek után elkezdik rakosgatni a sorokat a négy, előttük lévő felfordított lapból. Itt az a szabály, hogy - lehetőség szerint - minden egyes berakott lapot a négyből azonnal pótolni kell. A sorokat mind felfelé, mind lefelé rakhatjuk, tehát lehet egy 8-9-10-b-d is, de lehet egy 10-9-8-7-6 sorunk is, illetve össze-vissza is rakhatjuk, például: 6-7-6-5-6-7-8-9-10-b-10-9... és így tovább. Tehát a két dobópaklira mindig szomszédos lapot rakhatunk, és bármelyik dobópaklira rakhatunk.
Ha egyikünk sem tud rakni sehová az előttünk lévő négy lapból (lásd a képen), akkor ismét fecsapunk közösen egy-egy lapot a saját paklink tetejéről.

Ha a két dobópakli legfelsőbb lapja ugyanaz, azonnal be kell mondani: speed! Aki elkésik vagy elfelejti mondani, viszi az egész dobópaklit, azaz beteszi a saját paklijába, természetesen alulra! Büntetést érdemel az is, aki elhibázza a rakást, és mi felfedezzük: ekkor is a hibázó fél teszi el a két dobópaklit.
Ez egy adrenalinjáték, tehát azon például nem szoktunk vesződni, ha valaki egyszerre két lapot tesz a két kezével, vagy már csak egy lap van előtte, és hármat pótol egyszerre. A lényeg, hogy csak az előttünk lévő, felfordított lapokból tehetünk. Megállapodhatunk a szabályokban, de látni fogjuk: a játék hevében erre szinte lehetetlen figyelni, és valljuk be: nem is nagyon érdemes.
Speed!

Szokták úgy is játszani, hogy a vesztes játékos még kirakhatja a saját lapjait: ha úgy tudja pakolni a kártyákat, hogy elfogyjon az ő lapja is, akkor ez esetben döntetlen alakul ki. Persze ha ezt a verziót játszuk, és ő mondja előbb a speed-et két egyező lap esetén, akkor ugye mégsincs vége...
Nehezítésként bevezethetjük a színre színt is, így kicsit lassabb és elmélyültebb játékban lesz részünk, erről láthatsz egy fotót.
Létezik olyan variáns, amikor a játékosok felváltva tesznek: ez egy jóval lassabb, megfontoltabb, amolyan kétszemélyes passziánsz. Itt a speed bemondását el is hagyhatjuk, vagy játszhatjuk úgy is, hogy ha az éppen soron következő elfelejti mondani, akkor büntetjük a dobópaklik elvitelével.
Játszhatjuk többen is, az eredmény: káosz :) Aki szereti, próbálja ki, szerintem két játékos részvételével az igazi. Jó játékot!

Bonjour monsieur, bonjour madame

Véleményem szerint ennél bugyutább játék nincs a bolygón. Viszont annál szórakoztatóbb. Játszhatjuk ketten vagy többen, négy főig biztosan jók vagyunk két csomag francia kártyával, ennél több fő esetén érdemes három vagy négy paklit használni. A játék célja az, hogy minél előbb elfogyjon a paklid. A jól megkevert paklit annyi felé osztjuk, ahányan játszunk (elég "szemre" szétosztani, nincs jelentősége). Ezután mindenki maga elé rakja az asztalra a pakliját (vagy a kezében is tarthatja), lefelé fordítva. A lapokat egymás után, a kezdő játékostól indulva, az óra járásának megfelelően, egyesével, felfordítva pakoljuk az asztalra. Az értéktelen lapokra nem reagálunk, viszont ha bárki közülünk értékes lapot rak le, a következőt kell tennünk: dáma esetén minél gyorsabban bonjour madame-ot mondunk, bubi esetén bonjour monsieur-t, király látványa esetén azonnal tisztelegni kell, joker esetében egyik kezünket az orrunkhoz érintve valamiféle bugyuta hangot hallatunk, mondjuk bölölölölö, a nyelvünket pörgetve, ha pedig ász a kirakott lap, arra rögtön rá kell csapni!
A játékszabály ennyi igazából, a jokerre persze alkalmazhatunk mást is, példáuk kakukkolhatunk.
Ez egy nagyon szórakoztató játék, házibulikra, összejövetelekre kifejezetten ajánlom. A fotón azokat a lapokat láthatjátok, melyekre a játékban reagálni kell.
Kellemes kakukkolást kívánok!

Szellemi tulajdon
Az oldalon szereplő arculat és tartalmak - ide értve különösen a saját tervezésű játékokat, azok neveit, játékszabályát, grafikai elemeit és fotóit - a TOMIGÉM védjegy, azaz Horkai Tamás szerzői jogok által védett munkái, ezért tilos azok bármilyen felhasználása, vagy engedély nélküli másolása, és a polgári törvénykönyvben illetve a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvényben meghatározott jogkövetkezmények érvényesítését vonja maga után!

Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ, hogy a böngészés során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.

Váltás gyengénlátó verzióra!